Lärarhandledning
SkolträdgårdenLärarhandledning

Koppling till skolans kursplan
Lgr22 Centralt innehåll årskurs 1–3
Att leva tillsammans
- Skildringar av människors levnadsvillkor förr i tiden, till exempel i barnlitteratur, sånger och filmer. Minnen berättade av människor som lever nu.
Lgr22 Kriterier för bedömning årskurs 1–3
- Eleven samtalar om människors livsfrågor och levnadsvillkor samt om miljöfrågor och andra samhällsfrågor ur olika perspektiv.
Lgr22 Centralt innehåll årskurs 4–6
Folkökning, ändrade maktförhållanden och emigration, cirka 1800–1900
- Jordbrukets omvandling och den stora folkökningen samt översiktligt om den tidiga industrialiseringen i Sverige. Olika konsekvenser av detta för barns, kvinnors och mäns levnadsvillkor.
Lgr22 Betygskriterier årskurs 4–6
Eleven för resonemang om likheter och skillnader i människors levnadsvillkor under olika tidsperioder.
Koppling till globala målen
Mål 15: ekosystem och biologisk mångfald
Mål 15 handlar om att bevara skog, bekämpa ökenspridning och stoppa förlusten av den biologiska mångfalden.
Lektionen
Syftet med lektionen är både att ge en inblick i hur det var att gå i skolan förr i tiden, samt att få eleverna att reflektera över sin egen skolgång. Skolträdgården är ett exempel på ett skolämne som både kan kännas främmande och förvånansvärt modernt på samma gång. Tanken att odla potatis för att få äta kan kännas gammalt, samtidigt som odling för den biologiska mångfalden är i högsta grad samtida.
Övning – Drömträdgården
Tidsåtgång: ca en halvtimme.
Syftet med övningen är att reflektera över vad en skolträdgård är och vad den är till för.
Genomförande: Ställ följande frågor till eleverna:
Om du skulle skapa en skolträdgård på din skola, hur skulle den se ut?
Skulle du odla potatis till skolmatsalen eller bara jordgubbar? Vill du kanske ha en
bikupa?
Be eleverna rita en bild på sin drömträdgård och fylla den med allt som de tror behövs. De kan också beskriva den i text, antingen direkt i bilden eller på ett separat papper.
Övning – Intervju
Tidsåtgång: ca 30 min.
Syftet med övningen är att eleverna ska få fler perspektiv på hur det kan vara att gå i skolan.
Utförande: Här nedan finns en utfällbar text som du kan kopiera och skriva ut åt eleverna. Gå igenom uppgiften tillsammans och bestäm när resultatet ska lämnas in.
Intervju
Kopiera texten nedan och skriv ut den till eleverna som stöd.
Källor
